Wpływ masażu na obniżenie ciśnienia krwi – prawda czy fałsz?
Masaż jest metodą leczniczą, która może wpłynąć pozytywnie nie tylko na rozluźnienie mięśni. Regularny masaż może wpłynąć pozytywnie między innymi na naszą psychikę, układ krążenia czy stan skóry. O wpływie masażu na układ krążenia można poczytać w poniższym linku, zachęcamy do zapoznania się z treścią:
W artykule skupimy się na wpływie masażu na ciśnienie krwi. Często zadajecie nam pytania o to czy możecie odstawić tabletki na nadciśnienie korzystając regularnie z usług masażu, czy masaż poprawi elastyczność naczyń lub czy masaż pomoże w pozbyciu się miażdżycy. Na te pytania postaramy się w niniejszym artykule odpowiedzieć oraz przybliżyć czym jest ciśnienie krwi, jakie są parametry i czy zmieniają się ze względu na wiek oraz jaki wpływ na nie może mieć masaż.
Czym jest ciśnienie krwi?
Ciśnienie krwi to miara siły, z jaką krew przepływa przez naczynia krwionośne (takie jak tętnice, żyły i naczynia włosowate) w organizmie. Składa się z dwóch głównych pomiarów:
- Ciśnienie skurczowe (górne): Reprezentuje siłę krwi na ściany naczyń krwionośnych w momencie skurczu serca, gdy krew jest wyrzucana z serca do reszty organizmu.
- Ciśnienie rozkurczowe (dolne): Oznacza siłę krwi na ściany naczyń krwionośnych w momencie rozkurczu serca, gdy komory serca się relaksują i wypełniają krwią.
Oprócz dwóch powyższych wskaźników ciśnienia krwi ważnym parametrem jest również puls wskazujący stan zdrowia sercowo-naczyniowego.
Ciśnienie krwi zmienia się w zależności od danej czynności i pozycji ciała. Ciśnienie krwi spoczynkowe to te, które monitorujemy aparatami mierzy ciśnienie w spoczynku, czyli w momencie kiedy nasz oddech jest już spokojny. Cieśnienie w trakcie wysiłku mierzone jest podczas aktywności fizycznej, zazwyczaj podczas specjalistycznego badania.
Pomiar ciśnienia krwi można przeprowadzić samodzielnie w domu przy użyciu aparatu do pomiaru ciśnienia krwi, zwanego sfigmomanometrem. Istnieją dwa główne rodzaje sfigmomanometrów: automatyczne (elektroniczne) i zwykłe (z manometrem i stetoskopem).
Jakie są normy ciśnienia krwi?
Normy ciśnienia krwi są zazwyczaj podobne dla obu płci. Oznacza to, że dla osób o podobnym wieku, męskich i żeńskich, wartości ciśnienia krwi są zazwyczaj podobne.
Warto jednak zauważyć, że każda osoba może mieć indywidualne różnice w zakresie norm ciśnienia krwi. Ważne jest monitorowanie ciśnienia krwi regularnie i konsultacja z lekarzem w przypadku wartości poza normą lub występowania objawów problemów zdrowotnych.
Norma dla osób dorosłych – Poniżej 120mmHg ciśnienia skurczowego i 80mmHg ciśnienia rozkurczowego.
Norma dla dzieci i młodzieży:
- Noworodki do 1 miesiąca: Około 60–90 mmHg (skurczowe) / 20–60 mmHg (rozkurczowe).
- Noworodki do 1 roku: Około 85–105 mmHg (skurczowe) / 55–75 mmHg (rozkurczowe).
- Dzieci w wieku przedszkolnym: Około 80–110 mmHg (skurczowe) / 50–70 mmHg (rozkurczowe).
- Dzieci w wieku szkolnym: Około 90–120 mmHg (skurczowe) / 60–80 mmHg (rozkurczowe).
- Młodzież: Bliskie normom dorosłych.
Warto zaznaczyć, że kobiety w ciąży mogą mieć odchylenia w zakresie ciśnienia krwi. W prawidłowo przebiegającej ciąży ciśnienie krwi spoczynkowe powinno być delikatnie niższe niż kobieta miała przed ciążą. Wszelkie odchylenia i niepokoje związane z ciśnieniem krwi w ciąży powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym.
Jak zmienia się ciśnienie podczas masażu?
- Pod wpływem stosowania różnych technik masażu jak: głaskanie, ugniatanie, a zwłaszcza rozcieranie czy oklepywanie natsępuje zwiększony przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co z kolei powoduje że ciśnienie krwi się podnosi. Podczas zwiększenia ciśnienia krwi następuje również zwiększona częstotliwość skurczów mięśnia sercowego, a więc podejmuje ono zwiększoną pracę. Wszystkie opisane reakcje są fizjologiczne i zupełnie naturalne.
- Bezpośrednio po masażu ciśnienie krwi spada do stanu wyjściowego, czyli takiego, który był przed zabiegiem by po chwili spać jeszcze odrobinę 😊 Masaż więc powoduje spadek ciśnienia krwi tak jak dzieje się to podczas aktywności fizycznej ale nie w tak dużym stopniu.
Spadek ciśnienia krwi jest korzystny dla naszego organizmu. Przez spadek ciśnienia serce zaczyna wolniej bić, a przez to zyskuje odrobinę odpoczynku.

Czy można zamienić środki farmakologiczne na masaż?
Niestety nie, nieregulowane farmakologicznie nadciśnienie tętnicze jest przeciwwskazaniem do wykonania każdego rodzaju masażu. Nie mamy pewności jak zachowa się organizm podczas wzrostu poziomu ciśnienia podczas masażu. Natomiast wszelkie wątpliwości i próby należy skonsultować z kardiologiem prowadzącym.
Czy masaż poprawia elastyczność naczyń?
Tak, masaż działa jak trening na naczynia i serce. Poprzez nacisk na naczynia i szybszy przepływ krwi poprawia dotlenienie tkanek i ich odżywienie.
Czy masaż pomoże w pozbyciu się miażdżycy?
Absolutnie nie należy tego łączyć. Miażdżycy można pozbyć się tylko w jeden sposób – dbając o zdrową dietę wykluczającą przetworzone produkty oraz regularną aktywność fizyczną, a więc sposób najłatwiejszy – Ty sam możesz się wyleczyć nie tracąc czasu ani pieniędzy odwiedzając kolejnych specjalistów 😊
Podsumowując masaż ma wpływ na ciśnienie krwi i regularne sesje mogą korzystnie działać na nasz układ krążenia. Masaż natomiast nie zastąpi aktywności fizycznej, bo ona przyczynia się do największego sukcesu w kwestii normalizacji ciśnienia oraz w najlepszy możliwy sposób wpływa pozytywnie na mięsień sercowy.
Zamawiając u nas usługę masażu z dojazdem do domu lub w gabinecie pamiętaj o poinformowaniu masażysty/masażystki o wszystkich swoich dolegliwościach i obawach. Do zobaczenia na masażu! 😊
Ofertę masażu z dojazdem do domu znajdziesz tutaj: